Aletli Pilates ile Mat Pilates’in farkları nelerdir?

Pilates yapmak istiyorsunuz fakat Aletli Pilates mi Mat Pilates mi karar veremediniz. Nereden başlamanız gerekli? Bu sorunun cevabı neye ihtiyacınız olduğuna ve ne kadar hızla ilerlemek istediğinize göre değişir.

Aslında Aletli Pilates (Reformer) ile Mat Pilates’in (Matwork) özü aynıdır. İkisi de aynı kas gruplarını çalıştırır. İkisi de Temel Pilates Prensipleri’ni (Nefes, Konsantrasyon, Merkezleme, Kontrol, Kesinlik ve Akıcılık) esas alır. Fakat Mat Pilates derslerinde vücut ağırlığı kullanılırken, Aletli Pilates derslerinde buna yaylı sistem de eklenir.

Mat Pilates minderlerin üzerinde kendi vücut ağırlığımızla yaptığımız oldukça faydalı seri hareketler bütünüdür. Kimi zaman bu derslerde hareketlerin modifikasyonları için tera bant, top, çember gibi ekipmanlar da kullanılır. Bu dersler genellikle grup olarak yapıldığından eğitmenin her öğrenci ile ders esnasında birebir ve ayrıntılı olarak ilgilenebilmesi pek mümkün değildir. Fakat doğru ve disiplinli şekilde uygulandığı takdirde Matwork egzersizleri oldukça faydalıdır ve istenilen sonuca ulaşmanıza olanak sağlar.

matwork

Aletli Pilates dersleri ise birebir özel eğitmen kontrolünde yapılır. Derslerde uygulanacak program, öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına ve neyi hedeflediklerine göre hazırlanır. Reformer , Cadillac, Trapez adlı aletlerin üzerindeki yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak bireyin kısa sürede beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması amaçlanır. Her hareket için değişen yay ağırlıklarıyla, vücut direnci ve dayanıklılık Mat Pilates’e göre daha kısa sürede arttırılır. Aletli Pilates ile boyun-bel-omuz-sırt-diz bölgelerinde oluşan deformasyonların da kontrollü ve güvenli bir program ile daha kısa sürede giderilmesi mümkündür. Duruş bozukluklarına yönelik çalışmalarda da Aletli Pilates, Mat Pilates’e göre daha hızlı sonuç verir.

reformer pilates

G&G Studio Suadiye Pilates Matwork dersleri 6-10 kişilik gruplar halinde yapılırken, Aletli Pilates dersleri tek (single), iki (düet) veya maksimum üç (trio) kişi ile yapılır. Neye ihtiyacınız olduğuna karar verdikten sonra her iki dersten de verim alabilmeniz mümkündür. Aletli Pilates mi Mat Pilates mi diyorsanız, Suadiye semtindeki stüdyomuza deneme derslerine gelin ve neye ihtiyacınız olduğuna beraber karar verelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.