Bale Dersleri

Bale, temeli Ortaçağ ve Rönesans dönemi tiyatro gösterilerindeki dans adımlarına dayanan, koreografik altyapısı olan ve müzik eşliğinde sunulan sanatsal bir dans gösterisidir. Aslında birkaç sanat dalının birleşiminden oluşur. Jest, mimik, kostüm ve arka plandaki dekor ile bir hikâye anlatılarak uygulandığı zaman bir tiyatro gösterisine dönüşür.

18. yüzyıla kadar sadece sahnede müzik eşliğinde uygulanan bir dans türüyken, 1750’lerden sonra J.Georges Noverre tarafından bugünkü balenin temelleri atılmış ve bale eşsiz bir görsel sanat haline gelmiştir.

ÇOCUK BALE

Çoğunuz balenin çocukluktan başlayarak uzun yıllar süren titiz ve disiplinli bir çalışma gerektirdiğini duymuşsunuzdur. Peki bir çocuk kaç yaşında bale dersleri almaya başlamalı?

Okulumuzda baleye hazırlık yaşı 3’tür.

4 yaş ve üzeri çocuklarımıza ise Klasik Bale eğitimi vermekteyiz.

Yaşlara göre gruplandırdığımız sınıflarımız 10 – 12 kişi ile sınırlıdır. Her sene sonu velilerimize, çocuklarımızın yıl boyunca öğrendiklerini sergileyecekleri bir bale gösterisi sunarız.

Baleye hazırlanan 3-4 yaş miniklerimizle neler yapıyoruz?

Haftada 1 gün 1 saatlik dersler ile çocuklarımızın baleyi ve müziği tanıyıp sevmesi amaçlanır. Öğrenecekleri yeni beden dili ile bir yandan vücut koordinasyonları, denge, müzik kulağı ve müzikle birlikte hareket etme yetenekleri gelişirken, diğer yandan bir gruba dahil olarak sosyalleşebilme fırsatı yakalarlar.

Klasik Bale’ye adım atan 4 yaş sonrası çocuklarımızla neler yapıyoruz?

Haftada 2 gün 1’er saatlik dersler ile çocuklarımızın klasik balenin temellerini öğrenip, kendilerini ileri tekniklere hazırlamaları amaçlanır. Öğrendikleri klasik dans pozisyonları ile hareketleri algılama becerileri gelişir. Vücutları güçlenirken bir yandan da esneklikleri artar, ruhsal ve fiziksel farkındalık oluşturmaya başlarlar.

Çocuk Bale sınıflarımızla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

YETİŞKİN BALE

Balenin büyülü dünyasının kapılarını aralamak istediniz ama geç kaldığınızı mı düşünüyorsunuz? Yetişkin Bale sınıfımızda hiçbir şey için geç değil 🙂

Yetişkin Bale dersleri 17 yaş ve üstü öğrencilerimiz için haftada 1 gün 50 dakikadır. Bu derslerde vücut esnekliğinin ve vücuttaki kas oranının arttırılarak vücudun toparlanması amaçlanır. Yetişkin Bale derslerimiz ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

VAGANOVA EĞİTİM SINAVLARI VE SERTİFİKASI

Okulumuz bir Vaganova eğitim merkezidir. Profesyonel Rus Bale Sistemi olarak tanımlanan Vaganova, adını ünlü bale öğretmeni Agripina Vaganova’dan almıştır. Rus bale eğitim sistemini kaleme alarak yayınladığı bale metodu tüm dünyada kabul görmüş ve pek çok ünlü bale yıldızı bu sistemde yetişmiştir.

Bu sistem ile 4-18 yaş arası farklı seviyelerdeki öğrenciler isteğe bağlı olarak eğitim sınavlarına girip Sofya Üniversitesi Müzik Akademisi ve Bale Sanatları Bölümü’nden onaylı sertifika alabilirler. Her derecenin eğitimi 2 yıl sürmektedir. Sınavlarımız Sofya Müzik Akademisi Vaganova Bale eğitmenleri tarafından yapılmaktadır.

Bale’nin faydalarına değinecek olursak, bale dersleri ile;

  • Esnek ve güçlü bir vücudun yanı sıra zarafet ve estetik kazandırır.
  • Dik durma alışkanlığını geliştirir.
  • Duruş bozukluklarının giderilmesinde destekleyici rol oynar.
  • Çocukların ruhsal, fiziksel ve sosyal gelişiminde çok etkilidir.
  • İç disiplin ve özgüveni arttırır.
  • Yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirir.
  • Denge ve koordinasyonu sağlar.
  • Müzik kulağı, ritim duygusu ve drama yeteneğini geliştirir.
  • Bedensel ve zihinsel farkındalık oluşumunda çok etkilidir.

Bale’nin büyüsüne kapılmak için Suadiye G&G Studio’da Bale’ye bekleniyorsunuz…