‘Çocuktan al haberi’ deriz.. Henüz koruma kalkanlarını giymemiş ve rollerini takınmamış bu masum yürekler, hayata ışık tutan ip uçları vermiyor mu? Hepimiz çocuk olduk, belki o duygularımızı hatırlamıyoruz ama bir çocuğun hayallerinde ‘hayata anlam katan masumiyeti’ pekala görebiliriz..

Evet, biz çocukları seviyoruz! Çocukların sanat ve sevgi ile büyümelerine katkıda bulunmak bizi mutlu ediyor.

Hayallerini önemsediğimiz miniklerimize bale hakkında sorduk:

  • Sence Bale nedir?
  • Bale yaparken neler hissediyorsun?
  • Büyüdüğünde ne olmak istiyorsun, bir hayalin var mı?

O kadar güzel, renkli, yaratıcı yanıtlar verdiler ki yazımızın sonunda video olarak da paylaşmak istedik. Çocuklarımızın, okulumuzdaki Bale derslerine hangi duygularla geldiklerini, Bale dersleri sırasında ve derslerden çıktıktan sonra hangi duyguları yaşadıklarını daha iyi anladık.

Gerçekten çocuk olmak ve Bale yapmak nasıl bir şey? Onlardan dinledik, hayran kaldık…

Her hafta sonu bizi rengarenk dünyalarına alıyorlar. Bu kapıdan girerken içeriye, umut, sevgi ve büyüklerin dünyasında eşine az rastlanır “çocukça hisler”ini bırakıyorlar.

Balerin“Çocuk, Bale’den ne anlar” diye düşünenleri utandırıyorlar. “Bale yapmak, güzel, zarif ve narin hareketler yapmaktır” diye açıklıyor Özge’miz. “Bale bir sanattır” diyor İpek’imiz. “Ben hep kafama göre evde Bale yapardım, meğer bazı yaptığım hareketler doğru değilmiş, çünkü daha bilmiyordum” diyor Henza’mız…

Bale yapmanın kendilerini güzel, neşeli, sakin, mutlu hissettirdiği yönünde hepsi hemfikirler. Cansın’ın ise Bale yaparken hissettikleriyle ilgili farklı bir açılımı daha var: “Sanki melodilerin içinde Bale yapıyorum. Bir de Bale notalarının içinde sihirli bir diyara gidip Bale yapıyorum.”

Irmak ile Defne var ikiz öğrencilerimiz. Birisi diyor ki “Bale yaparken vücudumun geliştiğini hissediyorum.” Öteki ise şöyle bir açılım getiriyor: “Bale yaparken Bale yaptığımı hissediyorum.” 🙂 Bu kadar basit 🙂

Hem 3-4 yaş, hem 5-6 yaş öğrencilerimizin çoğunun hayali ilerde öğretmen olmak. Demek ki hayran oldukları öğretmenleri var ne güzel! İşini doğru yapan, sevdiren ve işine sevgisini katan tüm öğretmenlerimize selam olsun!

Balerin çocuklar

Öğretmenlik dışında aldığımız en popüler yanıt ise Balerin olmak. Ne mutlu bize ki Çocuk Bale dersleri ile ileride Balerin olma hayalini kuran öğrencilerimiz var. Umarız yakın bir gelecekte Kuğu Gölü, Fındıkkıran veya Uyuyan Güzel gibi Bale gösterilerinde onları izlemek nasip olur.

Son olarak bir hayalin var mı sorusuna gelen en ilginç yanıt ile yazımızı noktalıyor, diğer yanıtlar için videomuza bekliyoruz.

  • 3 yaş öğrencimiz Elanaz’dan geliyor;

“Superficial kahraman olucam ben!” 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.