Düzenli Spor ve Mutluluk

Mutluluk
Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, mut (I), ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik.

Türk Dil Kurumu böyle tarif etmiş mutluluğu. Eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılan özlemler neticesinde içimizde yeşeren coşku ve kıpır kıpırlık hali… Tıpkı bir Aletli Pilates dersi sonrası gibi 🙂 Aynı durumu Zumba dersi sonrası, Yoga dersi sonrası veya Bale dersi sonrası da hissetmek mümkün… Bunu biz söylemiyoruz. Öğrencilerimiz söylüyor.

Düzenli spor ve mutluluk arasında doğru orantı vardır. Yine de bu konuyla ilgili uzman görüşü almak isterseniz:

Spor beyne biyolojik ve psikolojik anlamda yaptığı etkilerle ruh sağlığını kalkındırıcı özelliğe sahiptir. Aktivite esnasında salgılanan bir takım özel hormonlar (antidepresan ve haz almayı etkileyici) beyinde haz almayı sağlamaktadır. Spor ayrıca kişiler arasında etkileşim ve iletişimi sağlamakta ve işbirliğini geliştirmektedir. Spor kişinin bedenini ve kendini umursamasını, kendine verdiği değeri ve benlik saygısını arttırmaktadır. (Yrd. Doç. Orhan ÇELİK) Kaynak: http://www.gripsikiyatri.com

Çikolata gibi spor da mutluluk hormonu salgılıyor. Ama dikkat; çikolata sürekli yenirse bedene zarar verir. Spor ise sürekli ve düzenli yapılırsa bedene nefes aldırır. Dolayısıyla mutlu olmak için midenizi değil bedeninizi çalıştırırsanız çok daha kestirme bir yoldan hedefe ulaşırsınız.

“Mutluluk içimizde” derler ya, doğrudur. Aslında mutlu olmak için bir şey yapmaya gerek yoktur. Mutlu kalmak için bir şey yapmak gereklidir. Çünkü insan her ne kadar içindeki mutluluğu keşfetse de, doğası gereği en ufak bir üzüntüde onu kaybedebiliyor. G&G Studio olarak düzenli mutluluk için bizim reçetemiz: düzenli SPOR!

mutluluk için düzenli spor

Antidepresanları çöpe atıp spora başlayarak mutluluğa adım atabilirsiniz. Hangi sporu yapacağınıza, kendi zevkinize göre karar verin. Ya da Bağdat Caddesi Suadiye stüdyomuza gelin, Aletli veya Mat Pilates dersleri, Zumba dersleri veya Yoga derslerine ücretsiz katıldıktan sonra da karar verebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bir değil, iki ders birden seçebilirsiniz. Pilates + Zumba, Zumba + Yoga, Pilates + Yoga seçeneklerimiz ile düzenli spor ve mutluluk için herkese kapılarımız açık.

Spor, vücudunuzun doğal antidepresanı ve zihninizin özel terapistidir. Spor yapmak aynı zamanda önlem almaktır. Nasıl ki bulutlu havalarda, yağmur ihtimaline karşı yanınızda şemsiye taşıyorsanız; sporu da hayatınızın her alanında yan cebinize koymanız gerekli ki hem ruhsal, hem fiziksel, hem de sosyal ortamlarınız sağlıklı olsun. Ayrıca düzenli spor, sağlıklı bir yaşlılığa da yatırım yaparak Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi %38 azaltır.

Sağlam kafa neden sağlam vücutta bulunur hiç düşündünüz mü? Ya da insan neden bazen sağlıklı düşünemez? İnsanı üzen, strese sokan bütün etkenler beyne giden oksijen oranında da azalmalara sebep olur. Beyin nefes alamazsa ne olur? İşte düzenli spor, kan dolaşımını düzenleyerek, beyindeki oksijeni arttırır. Bu da hem sağlıklı düşüncenin hem de güçlü bir hafızanın kapılarını aralar. Ve tabii ki bu da zinde olmayı sağlar. Bu durum, spor yapan insanların neden daha zinde gözüktüklerine de ışık tutuyor. Kimi insanlar spor yaparak yorulmaktan korkuyorlar 🙂 Aksine spor, yorgunluğunuzu alır, enerji verir. Uykusuzluk sorunlarını çözer. Dinlendirir. Sakinleştirir. Kendinize güveninizi arttırır.

İnsan yaşamı değerlidir. Yaşamınızı değersizleştirmek yerine, ona değer katmak için sporu seçin. Suadiye G&G Studio olarak yaşam kalitenizi arttırmak için harıl harıl çalışıyoruz. Düzenli spor ve mutluluk için sizleri Aletli Pilates, Mat Pilates, Yoga ve Zumba’ya; çocuklarınızı ise Çocuk Bale sınıflarımıza bekliyoruz. Sporla kalın.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.