Pilates Hakkında Sık Sorulan Sorular

17 Mayıs 2018

Herkes! Sağlıklı olan ve sağlıklı kalmak isteyen, bel/boyun fıtığı, skolyoz, fibromiyalji gibi çeşitli rahatsızlıkları olan, hamile olan… Her yaşa, her seviyeye ve her sağlık şartına uygun formatta düzenlenen derslerimize katılarak Pilates ile kaslarınızı güçlendirebilir, omurganızın sağlığına ve yaşam kalitesi yüksek bir yaşlılığa yatırım yapabilirsiniz. Pilates yapamama durumu; ancak doktor izin vermediği takdirde geçerlidir.

Belirgin ve bildiğiniz bir rahatsızlığınız yoksa, devam edebileceğinizi onaylayan sertifikalı ve bilinçli eğitmenlerimiz bu kararda etken olacaktır. Başlangıç dersleri önemli olan bu egzersiz dalının size uygun olup olmadığı konusunda endişe belirecek olursa, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları ile görüşmenizi tavsiye edeceğiz.

Pilates; disiplin – düzen ve bedeninizle iletişim kurmanın en huzurlu yollarından biridir. Bu huzur ve kontrol döneminde kilo vermek de, kilonuzu kontrol etmek de sizin iradenizle mümkün olacaktır. Disiplin ve kararlılık ile sizi memnun edecek kiloya ulaşabilirsiniz.

Her insan omurgası kadar uzayabilir.  Omurganın doğal yapısını bozan en önemli nedenlerden biri duruş bozukluklarıdır. Yerçekimi faktörünü de unutmamak gerekir. Omurganın doğal dik formunu geri kazanmak için omurga etrafındaki kasların çok güçlü olması ve omurların arasını açan, omurgayı esneten egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Bu da ancak Pilates ile mümkündür. Pilates, yığılan omurgayı uzatır ve bu sayede siz eskisinden daha uzun görünürsünüz. Yani aslında omurganız dikliğini ne kadar kaybetmişse, Pilates ile o kadar geri kazanabilirsiniz. 

“Hayattan keyif almayı erkeklere göre daha iyi bildikleri için” dersek yanlış olmaz. Üstelik, bir arada yapılan Pilates seanslarında, katılımcılara samimi bir atmosfer yaratmaktadır. Aletli Pilates seanslarında da bu böyledir. Polemik yaratmayacağını umduğumuz bu yorumlardan sonra; Ülkemizde bayanlar Pilates konusunda erkeklerden daha bilinçliler diyebiliriz.

Tıpkı Yoga‘da olduğu gibi ilk sırada huzur beklemelisiniz. Esneklik limitinin artması ile sağlıklı ve güçlü eklemlere kavuşursunuz. Yanısıra, yapabileceğiniz başka bir spor dalına (yoğun kardiyo & fitness) gibi sporlara sağladığı sağlam zemin, kas iskelet yapınızın sigortası olacaktır.

Pilates sağlıklı yaşlılığa yatırımdır. Olası eklem problemlerini önler, dinç bir beden, sağlıklı bir omurga ile insan ömrünü uzatır ve yaşam kalitesini arttırır. Huzur; Evet! Yanında, fiziksel ve mental rehabilitasyon.

PİLATES; Bedeninizle iletişim kurmaktır. Bu iletişim size güç armağan edecektir. Zihnin beden üzerindeki gücünün farkına varmak ve her anlamda farkındalığı arttırmak elinizdedir.

Evet, Bel/Boyun Fıtığı – Fibromiyalji – Skolyoz – Sakroiliak Eklem Rahatsızlıklarında “özellikle” Pilates yapılır. Tabii ki gereken fizik tedavi yöntemi uygulandıktan sonra doktorun da onayı ile bu seanslara başlayabilirsiniz. Pilates bu rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olan bir rehabilitasyon yöntemidir. Rahatsızlığınızın şekline göre size özel bir ders programı hazırlanır. Dersler sizi rahat ettirebilecek uygulama açılarıyla ve size iyi gelecek bir hareket serisi eşliğinde yapılır.

Bu konuda hazırladığımız detaylı makaleyi buradan okuyabilirsiniz. Karar vermeniz için gereken bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Pilates hakkında merak ettiğiniz diğer soruları yanıtlayabilmemiz için bizimle iletişim kurup, bu sayfaya katkı sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.