Hamileler için Yoga Dersleri

Hamileler için Yoga Derslerinin Önemi

Bu ayki blog yazımız öğrencilerimizden gelen istek üzerine Hamile Yogası hakkında. Stüdyomuzda, hamile öğrenciler   için yapılacak bir çok çalışma mevcut. Hamile Pilatesi dersleri, hamileler için Nefes Terapisi dersleri ve hamileler için Yoga dersleri sağlıklı bir gebelik süreci için stüdyomuzun seçenekleri arasında.

Hamile Yogası hakkında aşağıda okuyacağınız makale, Yoga eğitmenlerimizden Doğacan Doğan tarafından kaleme alındı. Konuyu uzmanından dinlemenizin daha faydalı olacağını düşündük ve sözü sevgili hocamıza bıraktık 🙂

Tüm anne adaylarını Doğacan Doğan ile Hamile Yogası derslerine davet ediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Hamile Yogası nedir ve neden önemlidir?

hamileler için yogaHamilelik her gün yeni bir değişim demektir, hem anne hem de bebek için. Hamile bir kadının bedeni, bebeğinin büyüyüp geliştiği her an bir değişim içindedir; hem fiziksel, hem de duygusal bu değişimlere ayak uydurmak, o değişimlere kendini bırakabilmek ise zaman zaman zorlayıcı olabilir. Uyku düzeninin, yeme düzeninin, hormon değişimlerinin getirdiklerinin yanında anneye da annelik edilmesi çok önemlidir.

Hamile Yogası tüm bu değişimlerin bir arada yaşandığı haftalarda annenin daha rahat bir hamilelik ve doğum süreci geçirmesine odaklanır. Fiziksel ve duygusal desteğin hem Yoga duruşları, hem de nefes teknikleri ile sağlandığı dersler kişinin sağlık geçmişi, o günkü hisleri ve ihtiyaçları doğrultusunda kurgulanır.

Hem hamilelik sürecinde, hem de doğumda bu derslerde öğrenilen ve tekrarlarla hatırda kalan pozlar ve nefes teknikleri annelere büyük yardımcıdır. Huzurlu bir hamilelik, yaşanan değişimlere daha kolay adapte olabilmek, daha dayanıklı olmayı öğrenebilmek, sezgilerine güvenmeyi ve bedeni dinleyebilmeyi pratik etmek, doğum anında gevşemeyi öğrenebilmek ve doğum pozisyonlarını tanımak açısından Hamile Yogası dersleri hem anneye hem de bebeğe oldukça faydalıdır.

hamile yogasıHamile Yogası derslerine doktorunuzla da konuşup onay aldıktan sonra 14. haftanızdan itibaren başlayabilirsiniz. Daha önce yoga yapmış olmanız gerekmez, ilk dersten itibaren temel pozlar ve nefeslerle tanışıp, zaman içinde ilerlemeniz mümkündür. Konusuna hakim bir eğitmenle çalıştığınız sürece bebeğe hiçbir zararı olmayan, normal doğumu kolaylaştırmaya yönelik bir çalışmadır. Ve yine herhangi bir sağlık engeli olmadığı durumda doğumdan bir gün öncesine dek bile yoga çalışmanızı sürdürebilirsiniz. Her trimesterde beden ve ruh hali değişebilir ve yoga uygulamanız da sizin gibi biricik ve özel olmalıdır.

Bedeninize, hamilelik sürecinize saygılı, sizi bu döneminizde düzenli olarak destekleyecek ve rahatlatacak bir çalışma arayışındaysanız Hamile Yogası dersleri için Suadiye G&G Studio en güzel yerlerden biridir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.