Hatha Yoga Dersleri Suadiye

Hatha Yoga nedir? Hatha Yoga dersleri nasıl yapılır?

Temel Yoga olarak bilinen Hatha Yoga, Yoga türlerinden en yaygın olanıdır. Daha önce hiç Yoga yapmadıysanız, başlamak için Hatha Yoga dersleri idealdir. Kelime anlamına bakacak olursak;  Sanskritçe Hatha kelimesi Ha ve Tha kelimelerinin birleşiminden oluşur. Ha kelimesi Güneş, Tha kelimesi ise Ay demektir. İki kelime birleşik yazıldığında ise, Hatha “güçlü” / “zorlu” demektir.

Hatha Yoga dersleri bedeni temizlemenin ve içsel dengeyi sağlamanın zorluğuna ve bu zorluğun fiziksel duruşlara (asanalar) ve nefes tekniklerine (pranayamalar) odaklanılarak aşılabileceğine dikkat çeker. Güneş ile ay… Gece ile gündüz… Karanlık ile aydınlık… İçimizde birbiri ile dengelenmesi gereken birbirinin zıttı enerjiler… Hatha Yoga iç dengeyi, dengelenmeyi, fiziksel uyumu temsil eder. Yoga’nın temel prensibi olan Beden-Zihin-Ruh bütünleşmesini esas alır.

Hatha Yoga türünde bir asanadan diğerine geçiş ne çok hızlı, ne çok yavaştır. Akışı yumuşak bir Yoga dersidir.

yoga asanalar

Hatha Yoga dersleri 3 bölümden oluşur:
1. Pranayama: Önce derin nefes egzersizleri ile beden, Yoga hareketlerine hazırlanır.
2. Asana: Ardından fiziksel Yoga duruşları başlar.
3. Meditasyon: Ve en son Shavasana duruşu ile meditasyona girilerek sonlandırılır.

Dersler 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Hatha Yoganın Amaçları

Yoga’nın temel amaçlarından biri olan denge Hatha Yoga’da çok önemlidir. Hem zihinsel, hem bedensel, hem de ruhsal dengemizi bulmak/korumak/geliştirmek Hatha Yoga dersleri ile kolaylaşır.

Zamanı “şu an” olarak hissetmeye ve yaşamaya çalışmak amaçlanır ve bu, dersler esnasındaki meditatif nefes teknikleri ve özel yoga pozları ile vurgulanır. Zihnin beden üzerindeki gücü bu sayede keşfedilir.

Hatha Yoga dersleri ile hem bedensel / zihinsel farkındalığı arttırmak, hem de stresli şehir yaşamında en çok ihtiyaç duyduğumuz gevşemeyi sağlamak amaçlanır. Bu derslerde hem bedenen hem de zihnen arınmak siz izin verdiğiniz ölçüde mümkün olur.

Bir diğer hedef bedensel enerjiyi arttırmak ve enerji akımını güçlendirmektir.

yoga dersi

Hatha Yoganın Faydaları

  • Zihinsel ve bedensel dengemizi bulmamıza yardımcı olur. Varlığımızı dengeler.
  • Bedensel ve zihinsel farkındalığımızı geliştirir.
  • Omurga rahatsızlıklarından doğan şikâyetlerimizi azaltır.
  • Kaslarımızı güçlendirip esnettiği için fit ve zinde bir vücut kazanmamızı sağlar.
  • Stres, kaygı, endişe ve yorgunluğumuzu azaltır.
  • Gevşememize yardımcı olur.
  • Fiziksel enerjimiz ile birlikte yaşam enerjimiz artar.
  • Özgüvenimizi arttırır.
  • Strese bağlı oluşan hastalıkları engeller.

Bütün bunların ardından şunu da belirtmek gerekir ki Hatha Yoganın faydalarını görebilmek için düzenli derslere katılmak şarttır. Her egzersiz sisteminde olduğu gibi Yogayı da düzenli yaptığınız takdirde bedeniniz cevap verir.

Suadiye stüdyomuzdaki Hatha Yoga dersleri her seviyeden öğrenciye açıktır. İster başlangıç, ister orta, ister ileri seviye olun, Hatha Yoga sınıfımıza katılabilirsiniz. Derslerimizde uygulanan Yoga pozları hem kolay, hem zor versiyonları ile gösterilir. Bu sayede ders esnasında her seviyeye uygun modifikasyonları bulabilirsiniz. Diğer bir deyişle zorlandığınız asanaları size uygun versiyonu ile yapma imkanı bulup, bedeniniz geliştikçe zorluk derecesi artan asanalara uyum sağlayabilirsiniz.

Henüz Yoga ile tanışmadıysanız, şimdi tam zamanı!
Sizleri Hatha Yoga sınıfımıza bekliyoruz 🙂

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.