Pilates Dersleri (Aletli / Mat)

Stüdyomuzda Aletli Pilates, Mat Pilates ve Hamile Pilatesi dersleri verilmektedir. Derslerimiz 50 dakika sürmektedir.

Aletli Pilates dersleri, tercihe göre özel, düet (iki kişi) veya trio (üç kişi) olarak alınabilir. Reformer, Trapez ve Cadillac aletleri üzerinde yaylı çalışan sistemlerle esneklik ve dayanıklılığı arttırıcı yüzlerce hareketin yanı sıra bireysel ihtiyaçlarınıza yönelik çalışmalar yapılır. Detaylı bilgi için tıklayın.

birebir pilates dersi trio reformergg-aletli-pilates

Mat Pilates dersleri, en fazla 10 kişiden oluşan sınıflarımızda minder üzerinde ve çeşitli yan ekipmanlar (top, çember, tera bant vs.) ile grup dersi olarak yapılır.  Detaylı bilgi için tıklayın.

pilates mat dersi pilates studio matwork dersi

Hamile Pilatesi dersleri ise özel ders olarak eğitmenle birebir yapılır. Detaylı bilgi için tıklayın.

Peki Pilates nedir?

1920 yılında adını yaratıcısı Joseph Hubertus Pilates’ten alan, kendisinin “Kontroloji” isimli eşsiz kitabında detaylandırdığı tüm bedeni çalıştıran egzersizler bütünü ve bir rehabilitasyon yöntemidir. Tepeden tırnağa bütün kaslarınızı çalıştıran, uzatan, güçlendiren ve dayanıklılığınızı arttıran yegâne antrenman metodu Pilates’tir. Pilates bir spor değildir ama vücudun Pilates dersleri ile varacağı noktaya herhangi bir spor branşı ile varması mümkün değildir.

Pilates ayrıca duruş bozuklukları ile ilgilenir. Kifoz (kamburluk), Lordoz (belde fazlaca çukur olması), Skolyoz (omurga eğriliği) gibi postürel bozuklukların tedavisinde, bilhassa doktorlar tarafından önerilen Pilates en etkili yöntemdir.

Bunların yanı sıra dünya çapındaki pek çok hastane ve fizik tedavi merkezi, bel fıtığı, sırt ağrısı, kireçlenme, romatizma, osteoporoz (kemik erimesi) gibi sağlık sorunlarında Pilates tekniğini uygulamaktadır.

joseph pilatesHer egzersiz sisteminde olduğu gibi Pilates egzersizinin de belirli prensipleri vardır. Bu prensipler uygulandığı takdirde Pilates amacına ulaşır.
Pilates prensipleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

 

Kimler Pilates Yapabilir?

Pilates, sağlıklı yaşamak isteyen her bireyin düzenli olarak uygulaması gereken bir egzersizdir. Bu anlamda 7’den 70’e herkese hitap eder.

Ayrıca profesyonel dansçı ve sporcuların da esnekliklerini, kas güçlerini koruma ve performanslarını arttırmalarında sık sık başvurdukları bir yöntemdir.

Doğru bir diyet ile kilo verme ve sıkılaşmayı da sağlar ancak Pilates’in asıl amacı bu değildir. Aslında Pilates bir yaşam biçimidir.

Pilates ile bedenimize ne olur?

Bu soruya ünlü Joseph Pilates sözü ile cevap verelim: “Sadece 10 derste kendinizi daha iyi hisseder, 20 derste daha iyi görünür, 30 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olursunuz.” 

Bu cümleye kendi yorumumuzu ekleyelim: Düzenli Pilates eklem ve kemiklerinizi ömür boyu korur; düzenli Pilates hayat kurtarır…

Pilates ile boyum uzar mı?

Uzar. Ama Pilates boy uzatmaz. Karışık mı oldu? 🙂

Açalım: Omurgası doğal duruş pozisyonunda olan insan sayısı maalesef azdır. Çünkü çoğumuz günlük hayatın getirdiği birtakım alışkanlıklar yüzünden omurgamızın doğal duruşunu kaybediyoruz. Örneğin masa başında bilgisayar ile çalışanlar klavye ile haşır neşir olurken öne doğru eğiliyor ve bu yanlış duruş pozisyonunda uzun süre kaldıkları için omurga dik duruşunu kaybediyor. Aynı şekilde cep telefonlarımızla mesajlaşırken veya oyun oynarken de boynumuz hep önümüzde. Bunlar ayrıca kireçlenme, bel ve sırt ağrılarına da sebep olabiliyor. Bazılarımız ise birtakım sağlık problemleri nedeniyle bu ağrıları çekiyor.

Her ne sebeple doğal duruşunuzu kaybetmiş olursanız olun, Pilates vücuda esneklik kazandırıp omurların arasını açarak omurgayı uzattığı için siz dik durmaya başlıyorsunuz. Siz dik durdukça boyunuz da haliyle daha uzun görünüyor. Aslında boyunuz uzamış olmuyor, ama siz olması gereken doğal boyunuza ulaşmış oluyorsunuz.

Bu da kısaca şu anlama geliyor: Omurganız dikliğini ne kadar kaybetmişse, Pilates dersleri ile o kadar geri kazanabilirsiniz.

Aşağıdaki cümlelerden birini veya birkaçını kuruyorsanız, siz kesinlikle Pilates yapmalısınız:

 • Sağlıklı ve güçlü bir beden istiyorum.
 • Bel fıtığım yüzünden çok ağrı çekiyorum.
 • Sırt ağrıları çekiyorum.
 • Bedenimi hissetmek, fark etmek ve sınırlarını zorlamak istiyorum.
 • Masa başında çalışıyorum.
 • Dik oturamıyor veya dik yürüyemiyorum.
 • Skolyozuma çare arıyorum.
 • Sağlıklı yaşlanmak ve yaşlandığımda eklem sorunları çekmemek istiyorum.
 • Rahat bir hamilelik geçirmek istiyorum.
 • Dinçleşmek ve dinç gözükmek istiyorum.

Pilates’in faydalarına gelirsek…  

 • Omurgayı dikleştirir, düzeltir, güçlendirir.
 • Vücudun bütün kaslarını çalıştırarak, kasların uzamasını ve güçlenmesini sağlar.
 • Esnekliği ve dayanıklılığı arttırır.
 • Sağlıklı bir yaşlılığa yatırımdır.
 • Kas ağrılarını giderir, eklem ve kemik problemlerini çözer.
 • Duruş bozukluklarını düzeltir.
 • Kemik erimesi, kireçlenme, romatizma, bel ve sırt ağrılarında etkili tedavi yöntemidir.
 • Zihni sakinleştirir, enerjiyi arttırır.
 • Sakatlık sonrası tedavide etkin rol oynar.
 • Esneklik, güç ve koordinasyon ile vücudu dengede tutar.
 • Zihnin beden üstündeki gücünü arttırır.

Hayat kalitenizi arttırmak için Suadiye G&G Studio’da Pilates’e bekleniyorsunuz…

Aşağıda izleyeceğiniz video Joseph H. Pilates’in mini hayat hikâyesi. Oldukça etkileyici olduğunu düşündüğümüz bu kısa animasyonu mutlaka izlemenizi öneririz. Kendisi henüz küçük yaşta astım ve romatizma hastası iken bu tedavi yöntemini nasıl geliştirdi? 1. Dünya Savaşı sırasında bu yöntem sayesinde askerleri nasıl tedavi etti? İlk Pilates stüdyosu nerede açıldı?

Dünden günümüze Pilates yolculuğu… Haydi tıklayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published.