Pilates ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Bedenlerinde bölgesel şikayetleri bulunan öğrencilerimizden sıklıkla duyduğumuz cümlelerden örnekler:

“Şu basen sorunumu çözer miyiz?”
“Kollarımdaki sarkıklıklardan bir kurtulalım da gerisine bakarız”
“Göbeğimi eritelim yeter”

Eğer bir Pilates stüdyosu, “Gelin, bölgesel yağlarınızdan hemen sizi kurtaralım” diyorsa; önce düşünün!..

Birinci yanlış ifade “hemen” kelimesidir. Paranızı ve daha önemlisi; umudunuzu kırıp, zamanınızı boşa harcamak istemiyorsanız ışık hızıyla oradan uzaklaşın!
İkici yanlış ifade ve algı ise sadece bölgesel yağlardan kurtarmaktır. Bölgesel fazlalıklardan kurtulabilirsiniz fakat uzun soluklu ve disiplinli bir spor hayatı ile.. Bu da; felsefesi huzur olan Pilates ile mümkündür.

 

Bölgesel incelmeEvet, Pilates ile salt bölgesel yağ yakımının mümkün olmadığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, unutmamak gerekir; Egzersiz yaparken kaslarınız güçlenir. Örneğin karın bölgenizde yağlanma varsa ve siz bunu gidermek için günde 500 tane mekik çekiyorsanız, karın kaslarınızı güçlendirmeye ve karnı şekillendirmeye büyük faydası olacak, sarkan midenizi (üzerindeki yağ tabakasına rağmen) bir nebze de olsa toplayacaktır. Ancak kaslarınız güçlense de üzerlerindeki yağ tabakası, aldığınız kaloriden fazlasını yakmadıkça azalmayacaktır. Yani kendinizi hırpaladığınızla kalmış olacaksınız. Hemen pes etmeyin, okumaya devam ederseniz; doğru metodlar ile yüzleşeceksiniz.

Eğer tüm bedeni eşit olarak çalıştırarak kaslarınızı güçlendirir ve uygun bir diyet programıyla, aldığınızdan fazla kalori yakarsanız; depolanan sorunlu bölgedeki yağlar başta olmak üzere vücudunuzdaki tüm yağ oranı azalmaya başlar. Vücudun doğal yağ yakımı ancak bu sayede mümkündür. Yağ bulunmayan bölgeleriniz kaslanıp kendini toplarken, üzerinde yağ bulunan bölgeler de ‘önce’ eriyerek arzuladığınız fit bedene ulaşacaksınız.

Pilates bütün bedeni eşit çalıştıran yegâne egzersiz sistemidir. Bu sayede tüm bedende kas yoğunluğu artar. Kas yoğunluğunun artması metabolizmayı hızlandırır. Metabolizma hızlandıkça yağ yakımı başlar. Pilates’in bedeni eşit oranda çalıştırması ve sadece belli bir bölgeye odaklanmamasının sebebi budur. Siz hala bölgesel yağ yakımına takılıyorsunuz, bunu biliyoruz. Ancak Sizi sonuca ulaştıracak gerçek; yukarıda açıkladığımız gibi gelişecektir.

  • Pilates terletmez. → YANLIŞ!

pilates-terletir-miJoseph Pilates der ki “Eğer terlemiyorsanız, muhtemelen Pilates yapmıyorsunuz.” Pilates’in terletmediğini düşünen öğrencilerimiz, bedeni terleten egzersizlerin yalnızca ağır kardiyo egzersizleri olduğunu düşünüyorlardı. Kardiyonun Pilates’ten daha yorucu olduğu görüşündeydiler. Ancak bu görüşleri ilk derste değişti.
50 dakikalık ders formatı içerisinde eğer 12. dakikadan itibaren terlemeye başlamamışsanız, muhtemelen doğru Pilates yapmıyorsunuz. Bu durumda ya eğitmeninizi ya da Pilates dersi aldığınız yeri sorgulayın. Pilates ile bütün kaslarınız çalışır ve bedeninizin sınırlarını keşfedersiniz. Bu da terlemeden mümkün değildir.

  • Pilates ile kilo verilmez. → YANLIŞ!

piates-vucuduKardiyo çalışırken kilo vermek için beslenmenize nasıl dikkat etmeniz gerekiyorsa, Pilates yaparken de glisemik indeksi düşük olan gıdalar yiyerek yaptığınız antrenman programı dâhilinde, kardiovasküler bir egzersiz ile birlikte kilo verirsiniz.

Hem düzenli Aletli Pilates dersine gelen hem de beslenmesine dikkat eden bazı öğrencilerimizden şunu duyuyoruz: “Kilom aynı ama aynada daha ince görünüyorum. Sadece sıkılaştım, kilo veremedim.”
Yanlış! Bu öğrencilerin vücut analizlerine baktığımızda yağ oranının azaldığını ve vücuttaki kas kitlesinin arttığını görüyoruz. Yani aslında kilo veriyorlar. Üstelik yağdan kaybedip, yerine kas alıyorlar ki Pilates ile hedeflenen de zaten bu. Çünkü kas yoğunluğunun artması metabolizmayı hızlandırır, bu da yağ yakımına katkı sağlar. Asıl istemediğimiz durum kasları kaybederek kilo vermektir.
Pilates ile yaktığınız yağdan daha fazla oranda kas almanız da olası. Bu durumda tartıda Pilates’e başladığınız kilodan daha fazla çıkabilirsiniz. Ama bu sizi korkutmasın. Çünkü tartı fazla gösterse de aslında son derece sağlıklı kilo verdiniz!

  • Haraketli sporlardan hoşlanıyorum. Pilates bana yavaş kalır. → YANLIŞ!

Böyle düşünen öğrencilerimizi hemen deneme dersine alıyoruz. Eğer öğrencimiz sağlıklı bir bireyse, omuz-diz-bel-boyun-omurga vs. bedeninde herhangi bir rahatsızlık yoksa, ders formatı buna göre belirlenir. Pilates seri hareketler bütünü olduğu için dersin formatında akış çok önemlidir. Aletli Pilates derslerimizde, bireyin özel ihtiyaçlarına göre çıkartılan programlarla çalışıldığı için, dersin ritmini bireyin ihtiyacı belirlemektedir.

  • Pilates boy uzatır. → YANLIŞ!

Omurganın doğal yapısını bozan en önemli nedenlerden biri duruş bozukluklarıdır. Yerçekimi faktörünü de unutmamak gerekir. Omurganın doğal dik formunu geri kazanması için, omurga etrafındaki kasların çok güçlü olması ve omurların arasını açan, omurgayı esneten egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Bu da ancak Pilates ile mümkündür. Pilates, yığılan omurgayı uzatır ve bu sayede siz eskisinden daha uzun görünürsünüz. Yani aslında omurganız dikliğini ne kadar kaybetmişse, Pilates ile o kadar geri kazanabilirsiniz. Unutmayın, omurganız kadar uzunsunuz.

  • Pilates kadın sporudur. → BÜYÜK YANLIŞ!

erkek-pilates ogrencileriYüzümüzde şu an kocaman bir gülümseme ile bu satırları yazıyoruz. Bu sorunun çok kısa ve net bir yanıtı var: Pilates’in yaratıcısı boksör ve cimnastikçi bir erkek olup, adı Joseph Hubertus Pilates’tir. Dileyenler kendisiyle bu linkten tanışabilir ☺ https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=vWkxhtfw0A8

 

  • Pilates yapmak için esnek olmak gerekir. → YANLIŞ!

pilates-esneklikSizi bu yanılgıya iten, birçok ünlü ismin Aletli Pilates yaparken verdikleri pozlar olabilir mi? ☺

O zaman içinizi rahatlatalım: Fotoğraflarda gördüğünüz insanların çoğu uzun zamandır pilates yapıyor. Disiplin ve huzur ile zamana yayılmış bu başarıya siz de ulaşabilirsiniz. Ulaşabildiğiniz kadar… Aletli Pilates ummadığınız kadar esneklik kazandıracaktır. Pilates ile güçlenen kaslarınız aynı zamanda esneyecektir.

 

  • Aletli Pilates yapmak için önce Mat Pilates yapmış olmak gerekir. → YANLIŞ!

Hiç Pilates yapmadıysanız bile Aletli Pilates’e başlayabilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayın: https://www.ggstudio.com.tr/pilates/aletli-pilates-mi-mat-pilates-mi/

gg-aletli-pilates

  • Pilates’te nefes çok önemlidir. → KISMEN YANLIŞ!

Nefes, Pilates prensiplerinden birisidir ve önemlidir doğru. Ancak asıl önemli olan, hareket akışı esnasında nefesi tutmamaktır. Hareketleri yaparken, nerede nefes alıp nerede verileceğine çok takılmadan, doğal nefes alıp vermek yeterlidir. Nefesten önce konsantrasyon gelir. Bu Pilates prensibi, Joseph Pilates’in birinci önceliğidir.

  • Bir top, bir bant, al sana Pilates. → YANLIŞ!

pilates-neden-ibaretPilates’in bu kadar sığ olduğunu düşünenlere tavsiye: Reformer – Cadillac – Trapez gibi Pilates Aletlerinden haberdar olmak için bu yazımızı okuyun, sonrasında deneme dersimize katılın. https://www.ggstudio.com.tr/derslerimiz/pilates-dersleri/

Leave a Reply

Your email address will not be published.