1 Kasım 2016

Spor yapmak istiyor ama bunun için bir motivasyon mu bekliyorsunuz? O halde okumaya devam edin. Bu yazı sizler için…
Ülkemizde spor yapan üç farklı insan grubu var. Birinci grup profesyonel sporcuları oluşturuyor. İkinci grup, profesyonel olarak sporla uğraşmayan ama spor aşkıyla dolu olan sporseverleri oluşturuyor. Üçüncü grup ise spor yapmayı hep hayal eden ama buna zaman yaratamadığı için yakınan bahaneseverleri oluşturuyor 🙂
Üçüncü grubu ele alalım. Şu cümleleri kuruyorsanız, siz bu gruptansınız:
“Spor yapanlara gıpta ile bakıyorum, takdir ediyorum. Ben de bir ara başlayacağım ama zamanım yok.”
“Kışı bir atlatayım da, baharla birlikte spor bana iyi gelecek.”
“İşler bu ara yoğun, biraz hafiflesin, hemen spora başlayacağım.”
“Spor yapmak istiyorum ama üşeniyorum.”
“Benimle birlikte bir arkadaşım daha olsa başlarım.”
Eğer bu cümlelerden sizde de varsa size üzülerek şunu söyleyeceğiz: Saydıklarınızın hepsi BAHANE.

spor

Spor, yaşarken sizinle birlikte olması gereken temel ihtiyaçlardan biridir. Düzenli yapmadığınız takdirde yaşam kaliteniz eksilir. “Nerde hareket orda bereket” sözünü hatırlatalım. Hareket edin. Hareket zihniniz için de eklemleriniz için de yenileyici, koruyucudur. Hareket motive eder, gençleştirir, diriltir. Ve en önemlisi; hareket, hayata bağlar.
Fakat ne yazık ki hareket eden bir toplum değiliz. Avrupa’nın spora ve harekete olan düşkünlüğü bizde de olsa parklarımız, sahillerimiz koşan, bisiklete binen, yürüyüş ya da toplu Pilates – Yoga yapan insanlarla dolu olurdu. Ancak bizde bu manzaralar çok az.
Harekete geçmek için ne yapmalı? Spor yapmak için bir motivasyon arıyorsunuz. Aslında sporun kendisi motivasyondur 🙂
Karnınız acıktığında yemek yemeyi unutuyor musunuz? Yemeyi ne kadar erteleyebilirsiniz? Örneğin; “Bugün keyfim yok, zamanım yok, motivasyonum yok” diyerek yemek yemeyebilir misiniz?
Ama konu spora gelince, sayısız mazeret ve bahane üretmek mümkün. Oysa, en az yemek kadar önemli olan spor, temel ihtiyaçlar listemizdedir. Çünkü spor gıdasını bedenimize ve ruhumuza aldığımız zaman, dinç, enerjik, zinde ve sağlıklı hissederiz. Spor eğer hayatımızın bir parçası değilse, yorgun, solgun ve kimi zaman depresif hissedeceğimiz günlerin sayısı fazladır.
Eğer gerçekten isterseniz spora zaman yaratabilirsiniz.
Haftada 2-3 kere spora ayırdığınız vakit, günde 2-3 kere yemeye ayırdığınız vaktin yanında nedir ki?
Spor yapmak için birinin sizi arkanızdan itmesini beklemeyin. Spor yapan arkadaşlarınıza bakıp “bir gün ben de!” demektense, hemen şimdi bugün adım atın. Neden yarın?
Sporu sevmek için size uygun bir spor dalını seçmeniz de önemlidir. Sevmediğiniz bir şeyi hayatınızın parçası haline getiremezsiniz. Kimi koşmaktan hoşlanır, kimi yürümekten. Kimi Pilates yapmaktan hoşlanır, kimi Yoga’dan. Kimi yüzmekten hoşlanır, kimi Zumba’dan. Size hangisi veya hangileri iyi gelir? Karar vermek için denemek isterseniz, yolunuz Bağdat Caddesi Suadiye civarına düşerse, kapımız harekete geçmek isteyen herkese açık 🙂

Daha önce spor yapmış ama bırakmış veya hiç spor yapmamış olun fark etmez. Gelin spor yapmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu size biz sağlayalım. Hangi spor size daha uygun, hangisi ile daha mutlu olacaksınız, hangisi bedeninize daha iyi gelecek: Sporu hayatınızın parçası haline getirme işini bize bırakın. İddia ediyoruz, çok seveceksiniz 🙂

suadiye-spor

Leave a Reply

Your email address will not be published.