Yoga Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yoga kelimesinin anlamı birleştirmek, bütünleştirmek, bir araya getirmektir. Yoga, kökeni Hindistan’a, tarihi 5-10 bin yıl öncesine dayanan oldukça köklü bir felsefedir. Sadece zihinsel ve bedensel bir uygulama değil, aynı zamanda kişinin öz benliğini araştırmasını, kendini derinlemesine keşfedip geliştirmesini ve farkındalığını arttırmasını amaçlayan bir yaşam biçimi ve arınma metodudur.

Derslerimizde Orijinal Yoga Sistemi‘ni uyguluyoruz. Bu sistemde öncelikle doğru nefes tekniklerini uygulayarak günlük hayatta kaybettiğimiz enerjiyi geri kazanıyoruz. Sonrasında, Bioenerji teknikleri ile konsantrasyonumuzu arttırıyoruz. Ayrıca enerji alanımızı genişleterek, dışarıdan gelecek olan negatif etkilere karşı kendimizi korumaya alıyoruz. Bioenerji tekniklerinden sonra duruşlara geçiyoruz: Ayaktaki duruşlar, çömelerek duruşlar, oturarak duruşlar, sırtüstü duruşlar, yan-üstü duruşlar ve yüzüstü duruşlar. Bu duruşlarla vücut dengemizi ve zihinsel dengemizi geliştiriyoruz. Sonraki aşama ise odaklanmayı arttırmaya yarayan meditasyon. Hiçbir düşünceyi aklımıza getirmeden beyni sıfırlamaya çalışıyoruz. Ve Orijinal Yoga Sistemi’nin son aşaması olan derin gevşeme ile fiziksel ve zihinsel yorgunluğu tamamen atarak dersimizi sonlandırıyoruz.

Video ve diğer açıklamalar için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Bedensel ve zihinsel farkındalığı geliştirir.
  • Kasları esnetip güçlendirerek beden sağlığı ve zindeliğini arttırır.
  • Toksinleri atarak bedeni, yorucu düşünceleri azaltarak da zihni arındırır.
  • Hücrelerle birlikte tüm bedeni yeniler.
  • Yorgunluk ve stresi azaltır.
  • Uyku problemlerini çözer.
  • Solunum, kalp, dolaşım, boşaltım, sinir sistemlerinin işlevlerini daha iyi hale getirir.

Kendisiyle ve evrenle bütünleşmeye hazır olan herkes Yoga yapabilir. Hangi yaşta ve vücut yapısında olursa olsun. Doktor onayı olmayan bireyler hariç, herhangi bir rahatsızlığı olsa bile eğitmenimizin göstereceği açılarda rahatlıkla Yoga yapabilir.

Düzenli yapılması halinde faydasını göreceğin Yoga derslerine EN AZ haftada 2 gün katılmanı tavsiye ederiz.

Öncelikle kendini hem zihnen hem bedenen rahat bırakmalısın. Düşüncelerden uzaklaşmaya çalışarak derse konsantre olup sadece bedenine odaklan.

Yoga’nın kelime anlamı olan “bütünleşmek”ten yola çıkarak, düzenli Yoga yapıldığı takdirde doğru nefesle birlikte zihin, ruh ve beden bütünleşir diyebiliriz. Zihnin beden üzerindeki etkisini/gücünü fark ederiz ve genel anlamda zihinsel ve bedensel farkındalığımız artar. Zamanla zihnimizi bulandıran düşünceleri kontrol altında tutmayı, düşünceyi durdurarak daha berrak ve sakin bir zihne sahip olmayı öğreniriz. Bu sayede kendimizi daha az yorgun, daha çok “anda” ve daha çok “canlı” hissederiz. Kaslarımız daha güçlü ve esnek hale gelir. Fiziksel enerjimiz yükselir. Her sabah uyandığımızda biraz daha zinde hissederiz. Zihnen ve bedenen daha sağlıklı, yaşam enerjisi yüksek varlıklar haline geliriz.

Buna deneyerek karar verebilirsin. Stüdyomuzda Orijinal Yoga Sistemi’ni uyguluyoruz. Neden ücretsiz deneme dersimize katılmıyorsun?

Elbette. 8-10 kişilik sınıflarımızda, Yoga konusunda sertifikalı ve uzman eğitmenlerimizle doğru bir eğitim alman mümkün.

Yoga eğitmenimiz Yoga Academy’nin sertifikalı eğitmenlerinden Müge Algın.

Yoga bireysel farkındalığımızı arttırma aracıdır. Bu elbetteki hem mental hem de ruhsal olarak bir arınma ve rahatlama sağlar ancak buna spiritüel arayış demek yanlış olur.

Tabii ki başlayabilirsin. Düzenli katılım gösterdiğin takdirde kaslarının uzaması ve güçlenmesiyle birlikte bedenin esneklik kazanacaktır.

Kendini en rahat hissettiğin, kalın olmayan spor kıyafetlerini tercih edebilirsin. Derslerde ayakkabı kullanmıyoruz. Bir de kış aylarında, derin gevşeme esnasında üşümemek adına, yanına ek olarak kalınca bir üst alabilirsin.

Yapabilirsin. Zihnin beden üzerindeki etkisine tanık oldukça kilonun bir engel olmadığını göreceksin.

Karşıdan gelen bilgiyi doğru alarak, herhangi bir hareket esnasında veya bir hareketten diğerine geçerken bedeni doğru sabitleyerek sakatlıklardan korumak demektir.

Yoga dersleri esnasında zihin, beden üzerinde çok etkilidir. Her duruş ve hareket esnasında zihnin konsantrasyonu tamamen bedenin üzerinde olduğundan beden kontrolünü zihin üstlenir. Her bir kasımızın ne yöne ve ne şekilde hareket ettiğinin farkına varırız. Günlük hayatta dikkatimizi vermediğimiz her beden hareketimizi iç gözümüzle izleriz.

Asanaları kendini aşırı zorlamadan yapapabildiğin kadar yap. Acele etme, zaman içerisinde zorlayıcı gelen duruşları yapabilir hale geleceksin. Zorlandığın an kendini gevşek bırakmaya çalış, bedeninizi kasma.

Leave a Reply

Your email address will not be published.