Doğru Hamle: Kararlılık

Tamamlayan: Zamanlama, Uyum & Ölçü

Bu blog yazımızda spor ve beslenme arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz. Birbirinin tamamlayıcısı olan spor ve beslenmenin arasında doğru orantı vardır. Yani ne kadar sağlıklı ve dengeli beslenirseniz, spor yaptığınızda o kadar iyi sonuç alırsınız. Ya da ne kadar düzenli spor yaparsanız, doğru beslendiğiniz takdirde sporun faydasını o kadar çok görürsünüz.

Hepimiz dünyaya çeşitli fiziki özelliklerle geliyoruz. Genlerimiz ilerde ne tür rahatsızlıklarla karşılaşacağımızın belirleyicisi. Atalarımızda şeker, kalp, tiroid vs. gibi rahatsızlıklar varsa biz de birer adayız ve yaşımız ilerledikçe risk bizim için artıyor.

Peki, bu riskleri azaltmak için ne yapabiliriz?

Hepimiz şikâyetçiyiz. Kimimiz kalçasından şikâyetçi, kimimiz karın bölgesinden, kimi kalın bacaklarından, kimi sürekli yemekten. Aslında yapılması gerekenler küçük yaşta bilinçlenmekle başlıyor. Çocukken zihninize ve kaslarınıza spor yapmayı öğretirseniz ve bu disiplinle yaşarsanız; bu sizi birçok hastalıktan uzak tutar. Haftada 3 gün yapacağınız Pilates gibi egzersizlerle hem bedeninizi rahatlatmış hem de pek çok hastalığı kendinizden uzak tutmuş olursunuz. Bunu yaparken de daha sağlam bir omurga, daha esnek bir beden ve yüksek kondisyon yanınıza kâr kalır 🙂

Fakat spor, sağlıklı bir bedene sahip olmak için tek başına yeterli değildir. “İnsan, yediğidir” diye bir söz vardır bilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken yeme kısmı değil, ne yediğiniz kısmıdır 🙂 Bir beslenme vardır, bir de sağlıklı beslenme.

Sağlıklı Beslenme nedir?

saglikli_beslenme_cetvel

Kısaca anlatmak gerekirse sağlıklı beslenme; vücudun günlük ihtiyacını karşılayacak vitamin ve minerallerin alınmasıyla birlikte, işlenmiş gıdalardan kaçınarak kas ve iskelet sistemimiz için protein ve karbonhidrat dengesini koruyacak gıdaların tüketilmesi demektir.

Sağlıklı beslenmeyi spor ile desteklediğiniz takdirde ise sağlıklı yaşam için gerekli adımları atmış olursunuz. Kısaca biz sağlıklı yaşam = sağlıklı beslenme + düzenli spor diyoruz.

Aletli Pilates ve Pilates Matwork derslerine düzenli giren öğrencilerimizin bedenlerinde ilk günlerine göre ciddi farklar görüyoruz. Daha derine indiğimizde, sağlıklı beslenen öğrencilerimiz ile beslenmesine dikkat etmeyen öğrencilerimiz arasında da ilerleme açısından ciddi farklar görülüyor. Karbonhidrat ağırlıklı beslendiğini söyleyen ama bunun yanında sporu da ihmal etmeyen öğrencilerimizde bedenlerinde incelme olsa dahi yağ oranı daha yüksek görülüyor. Sağlıklı beslenen protein-karbonhidrat-şeker dengesini kurabilen öğrencilerimizde ise yağ yüzdesi çok daha azalmış oluyor. Kas yüzdesinin artması ile birlikte yağ yakımı da her geçen gün hızlanıyor. Sağlıklı beslenme ve düzenli sporu hayatınızın merkezine aldığınız sürece şikayetleriniz azalacaktır.

aletli pilates duet

Daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik, ancak bir kez daha söylemekte fayda var: Yediğinizden daha az hareketsiz kalırsanız vücudunuz yağ depolar. Bu yağlar beden yapınıza göre kiminizde kalça, kiminizde karın, kiminizde üst bedende toplanır. Depolanan yağdan kurtulmak için vücudunuzu eşit oranda çalıştırmalısınız. Otomatik olarak kas yüzdeniz artmaya başlar. Vücutta kas arttıkça metabolizma hızlanır, metabolizma hızlanınca yağ yakımı başlar ve ilk önce depolanan bölgedeki birikmiş yağlar yakılır.

Bölgesel yağ yakımı ya da bölgesel incelme diye bir şey yoktur. Bunun hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sağlıklı beslenme ve düzenli spor birleşiminden sağlık yaşam sonucunu elde ettiğimizi söylemiştik. Sağlıklı yaşam, bizi mental sağlığa da kavuşturur. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü yabana atmayın. İnsan, kafa karışıklığı ve ruhsal daralma içinde olmadığı zaman sağlıklı ve doğru kararlar alır. Ruh ve beden sağlığı hayattaki en büyük lütuftur.

Ruh ve beden bütünlüğünüzü sağlayacak, size en uygun egzersiz seçenekleri için bizi her zaman arayabilir, ücretsiz deneme derslerimize katılarak vücut yapınız hakkında detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Hepinize sağlıklı haftalar,

G&G 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.