Yoga Çeşitleri

Kendini temizlemekle başlar aslında dünyanın daha temiz bir yer haline gelmesi. 

Yakınıyoruz… İnsanlar çok kötü. Hayat çok zor. Dünya çok kötü bir yer. 

Peki sen nasılsın? 

Bu dünyaya iyiliğini bulaştırmadıktan sonra dünyanın iyi bir yer haline gelmesini nasıl bekliyorsun?

Sen. Evet sen. O kadar önemlisin. Bu dünyada nefes alan her organizma kadar değerlisin. 

Peki bu sana çok önemli bir görevin olduğunu hatırlatmıyor mu? 

yoga çeşitleri

Dünyaya hizmet etmek gibi… Farkında değilsin ama bu gezegeni sen yönetiyorsun. 

Sendeki olumlu/olumsuz duygular sanıyor musun ki havada kaybolup gidiyor? Öylece? Boşuna?

Buraya bir amaçla geldin. Ama egon ya da nefsin seni amacından alıkoymak üzere. 

SİLKELEN!

En önemsiz olduğu düşünülen ile en önemli olduğu düşünülenler arasında birbirini DİREKT, DOĞRUDAN etkileyen bir bağlantı var. 

Bu yüzden, kendini ne o kadar önemsiz ne de bu kadaaaar önemli gör. 

Hepimiz güzel bir dünyada yaşamak istiyoruz değil mi? Peki bunu oturduğumuz yerden güzelliklerin ayağımıza gelmesini bekleyerek elde edebilir miyiz?

HAREKETE GEÇ!

Bir çok şey yaparak öz benliğini harekete geçirebilirsin. Öncelikle zamanı durdurarak… Geçmişte ya da gelecekte akan zihnini susturup, olması gereken zamana, günümüze, şu saniyeye odaklayarak. 

İlk adım: Anda kalabilmek ve içindeki her şeyden bağımsız “iyi”yi ve “umut”u açığa çıkartmak.

Bunu da bir çok yoldan yapabilirsin. Burada yollardan sadece birini bulacaksın. 

Yoga Çeşitleri / Yoga ile Dünyayı Değiştir!

Yoga nedir diye soracak olursak: birleşmek ve bütünleşmek anlamına gelir. Yaptığın hareket ve aldığın nefesle bir değişim yaşar ve evrenle bütünleşmeyi amaçlarsın. Evrenle bütünleştiğin an dünyaya hizmet etmeye ve bireysel faydanın ancak ve ancak kümülatif faydadan geçtiğini anlarsın. İşte bunu anladığın an dünya değişmeye başlar! Bu değişim hemen gözle görülür olmasa da an be an, yavaş yavaş kendini kanıtlar. 

14 tane farklı yoga çeşidi olduğu bilinmektedir. Bu yoga çeşitleri temelini Hatha Yoga’dan alır. Diğer Yoga çeşitleri, varılmak istenilen noktaya göre geliştirilmiş Hatha Yoga temelli farklı yoga çeşitleridir. Varmak istediğin yeri düşünerek, bedeninin ve ruhunun nefesinin rahat ettiği, kendini iyi hissettiğin noktada kalarak bu farklı yoga çeşitlerini istediğin yerde, istediğin alanda her zaman çalışabilirsin.

yoga dersleri suadiye

Daha önceki yoga yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi yogada farklı duruşlar vardır. Bu duruşlar beden ve zihin birliğini sağlamak amaçlı geliştirilen duruşlardır. Bazı Yoga çeşitleri bu duruşların önemine yer verirken, bazıları daha fazla nefese odaklı olabilir. Amaç her zaman aynı bedensel ve zihinsel bütünlüğü sağlayarak anda kalarak, meditasyon yaparak bireyin bir bütün olarak yoga dersleri esnasında kendini tamamlayabilmesidir. 

Yoga, bedeni güçlendirmek için de, zihinsel ve bedensel rahatlama amaçlı da, sadece meditasyon odaklı da yapılabilir. Burada önemli olan bireyin o an hangi amaçla çalışmak istediğidir. Ona göre bir yoga çeşidi seçerek bu ihtiyacını karşılayabilir. Kimi yoga çeşitlerinde hareketler daha yavaş, daha dingin iken, kimi yoga çeşitlerinde hareketler ardı arkası kesilmeyecek bir akış halinde seri yapılır. Kişi kendi bedensel ve ruhsal ihtiyacına göre bu yoga çeşitlerinden birini seçerek derslerini yapabilir.

Yoga derslerinin içinde bulunan meditasyon ve derin gevşeme anları kendini tanımlamak için büyük fırsattır. Kendini tanımlayan birey dünyadaki varoluş amacına yakınlaşır. Bu yakınlık, dünyayı değiştirmemiz için bize yeni kapılar açar. 

Dünyayı değiştirmene sadece bir adım kaldı! 

Hadi! Ne duruyorsun?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.