Yoga ile Pilates arasındaki fark nedir?

Yoga mı Pilates mi kararsız mı kaldınız? Yoga dersi ile Pilates dersi birbirine benzediği gibi birbirinden çok farklı yanları da var. Bu da yine kişinin neye ihtiyacı olduğu sorusunu gündeme getiriyor…

Öğrencilerimiz sık sık Yoga mı Pilates mi sorusunu gündeme getirdikleri için bu makaleyi kaleme almaya karar verdik. Hadi konuya açıklık getirelim 🙂

Yoga’nın tarihi Pilates’ten çok daha öncesine dayanıyor. Yoga’nın kökleri 5-10 bin yıl öncesinden gelirken, Pilates’in doğuşu için 20. yüzyılın başlarına gitmemiz gerekiyor.

Yoga dersleri ile Pilates dersleri arasında çok yakın bir bağ vardır. Şöyle ki; Adını yaratıcısı Joseph Pilates’ten alan Pilates sistemi aslında temelini Yoga ve Zen meditasyonlarından alır. Çünkü çocukluğunda yakalandığı astım, romatizma ve raşitizm hastalıklarını yenmek için Joseph Pilates, yöntem olarak Yoga ve Zen meditasyonunu kullanmıştır.  Aynı zamanda boksör ve jimnastikçi olan Joseph Pilates, jimnastik ve anatomi bilgileri ile Yoga tekniğini biraraya getirerek dayanıklılığı esas alan muazzam bir egzersiz sistemi yaratmıştır. Dolayısı ile Pilates’in kaynağını oluşturan elementlerden biri Yoga’dır. Bu yüzden Yoga derslerinde yapılan hareketlerle Pilates derslerinde yapılan hareketler benzerlik gösterir.

Yoga ile Pilates'in farkları

Peki Yoga ile Pilates arasındaki farklılıklar nerede ortaya çıkar? 

  • Öncelikle ders işleme tekniği farklıdır. Pilates daha çok haraket odaklı bir programken, Yoga derslerinde hareketin yanı sıra nefes tekniklerine Pilates derslerindekinden daha çok zaman ayrılır. Ayrıca Yoga derslerinde meditasyona ve çakra çalışmalarına da yer verilir.
  • İkinci bir farklılık ise hareketlerin yapılış hızı ve serilikte ortaya çıkar. Yoga derslerinde hareketler Pilates derslerindekine nazaran daha yavaştır ve harekette kalma süresi daha uzundur. Pilates derslerinde bir hareketten diğerine geçiş, Yoga derslerine nazaran daha akıcıdır.
  • Ders süreleri farklıdır. Yoga Dersi 75-90 dakika sürerken, Pilates dersi 50-55 dakika sürer.
  • Bir diğer farklılık ise iki tekniğin amaçlarıdır. Pilates’in faydaları ile Yoga’nın faydaları benzerlik gösterir. Her iki teknikle de bedensel ve zihinsel rahatlama sağlanır. Bedensel dayanıklılık, esneklik artarken, duruş bozuklukları giderilir. Fakat Yoga tekniği bedensel ve zihinsel farkındalığa, beden-zihin-ruh bütünlüğüne daha çok odaklanırken, Pilates tekniği vücut esnekliğini, dayanıklılığını arttırmaya ve duruş bozukluklarını gidermeye odaklanır.

Bu saydıklarımızdan sizin için öncelikli olanlar hangileri ise buna göre Yoga mı Pilates mi karar verebilirsiniz. Kararsızlığınızı gidermek adına G&G Studio Suadiye Pilates dersleri ve Yoga derslerine ücretsiz katılabilir ve canlı deneyimle hangisinin size daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Her iki teknik de birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğu için öğrencilerimizden bazıları ikisini birden yapıyorlar. Bu makale ile yetinmeyip, bir diğer makalemizde Suadiye stüdyomuzda hem Yoga dersi hem de Pilates dersi alan öğrencilerimizin kendi ağızlarından deneyimlerine yer vereceğiz. Bizi okumaya devam edin 🙂

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.