Yoga Pilates Bir Arada: Öğrencimizin Kaleminden

Yoga Pilates Bir Arada

Bir önceki yazımızda okulumuzda hem Yoga dersleri hem de Pilates dersleri alan öğrencilerimizin deneyimlerine yer vereceğimizden bahsetmiştik. Yoga Pilates bir arada yapılabilir mi? Yapılıyor ve hatta buna Yogalates deniyor. Adından da anlaşılacağı üzere biraz Pilates biraz Yoga ile şekillendirilen bir program Yogalates.

Ancak bazı öğrencilerimiz bütünüyle bir Pilates dersi ile bütünüyle bir Yoga dersini farklı zamanlarda yapmak istiyorlar. Çünkü ikisini bir arada hayatlarında tutarak dinamizm ve dinginliği asla kaybetmiyorlar. Aşağıdaki satırlarda Yoga Pilates derslerine farklı zamanlarda giren öğrencilerimizden Asuman’ın deneyimini ve hem Yoga hem Pilates yapmanın kendisine neler kattığını kendi ağzından okuyacaksınız.

Reformer Pilates esnasında Yoga ile Tanışmak:

“Bir süredir bu iki egzersiz programını birlikte yürütüyorum. Yoga ile, Reformer Pilates dersleri aldığım Suadiye G&G Studio’da tanıştım. Üç aşağı beş yukarı, Yoga’nın içeriğini, uygulanışını ve felsefesini bilsem ve hep yapmak istesem de, dersler ayağıma gelene kadar Yoga yapma fırsatı bulamamıştım.

Yoga dersi tek başına vücudu eğiten bir disiplin olmasının yanısıra, bütün sporların tamamlayıcısı olarak da uygulanabilecek ve hatta uygulanması gereken bir egzersiz sistemi bence. Şöyle ki; yorucu bir Reformer veya Mat Pilates serisinin ya da nefes nefese bitirdiğiniz Zumba dersleri gibi tüm kardiyo egzersiz programlarının ardından, rahatlıkla, üşenmeden yapabiliyorsunuz Yoga’yı. Çünkü birçok harika zorlayıcı egzersiz barındırsa da, Yoga’nın öyle haldır huldur bir ritmi yok. Tüm kaslarınızı çalıştırırken aynı zamanda müthiş gevşiyor ve dinleniyorsunuz. Zaten Yoga deyince insanın aklına zihnen ve bedenen gevşeme, rahatlama gelmiyor mu? Böyle olunca, Yoga dersleri yorucu bir kardiyonun ister öncesinde ister sonrasında, hazırlayıcı ve tamamlayıcı olarak severek yapabileceğimiz bir egzersiz halini alıyor.

yoga pilates dersleri

Bizim stüdyoda Yoga Akademi’nin, Orijinal  Yoga Sistemi uygulanıyor. Nefes teknikleri, biyoenerji teknikleri, konsantrasyon gibi hareket gruplarıyla, odaklanmak, dengeli duruş kazanmak, dayanıklılığın arttırılması gibi alanlarda faydalar sağlanıyor. Ben şahsen haftada iki gün yapabilmeme rağmen, ilk derslerden bugüne, dengemin ve konsantrasyonumun kat be kat arttığını söyleyebilirim. Ama en sevdiğim kısmı, tüm vücudu esneten, omurgayı, çok fazla çalışma fırsatı bulamayan pelvis kaslarını esnetip rahatlatan, duruşlar silsilesi 🙂

Gerek estetik, gerek sağlıkla ilgili kaygılarla başladığımız, mucizevi Aletli Pilates derslerinde ise, üstün sporcu dehasının ürünü Reformer mekanizması üzerinde, her bir kas grubunu çalıştırmak üzere keşfedilmiş, belki de sonsuz kombinasyondaki hareketler, benim deneyimimle, sizi hedefinize en kısa yoldan ulaştırabilecek sporların en başında geliyor. Reformer Pilates sayesinde şu an taş gibi quadriceps kaslarına sahibim. İnşallah sağlıklı bir diyetle, karnımda da aynı gelişmeyi görmeyi hedefliyorum 🙂

G&G Studio’yu ve Suadiye Yoga Pilates derslerimi ve hocalarımı çook seviyorum.”

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.